XXVII. WORLD ROAD CONGRESS PRAHA

Dne 5. října 2023 se studenti všech tříd VOŠ stali účastníky XXVII. světového silničního kongresu v Kongresovém centru v Praze.

Hlavními organizátory akce byla Česká silniční společnost, Ředitelství silnic a dálnic ČR a Státní fond dopravní infrastruktury a do České republiky se tento kongres vrátil po 52. letech.

Hlavními tématy kongresu byla správa dálnic, silnic, mobilita, odolná infrastruktura a bezpečnost a udržitelnost, provoz a údržba. Zastoupena byla i nová témata, jako je uhlíková neutralita, autonomní vozidla, elektromobily a nabíjecí infrastruktura atp. Kongresu se zúčastnilo více jak 3 500 delegátů z celého světa, na doprovodné výstavě bylo rekordních 35 národních pavilónů a více jak 300 vystavovatelů. Nechyběl ani samostatný česko-slovenský pavilon, který nabídl návštěvníkům bohatý odborný i společenský program a celé akce se mohli zúčastnit i studenti dopravních a stavebních fakult, středních a vyšších odborných škol se zaměřením na dopravu.

Každý si našel téma, které jej zajímalo a dobrou zkušeností byla i komunikace s vystavovateli v anglickém jazyce.

Z ohlasu studentů:

Simona

Dobrý den, zúčastnila jsem se akce na konferenci v Praze, akce se mi líbila, bylo to zajímavé a přínosné. Děkuji.

Lucie

Návštěva dopravní konference měla velký potenciál. Jakožto studenti vyšší odborné dopravní školy jsme měli možnost víc nahlédnout do infrastruktury všech kontinentů na jednom místě. Dokonce jsme mohli přenést svou znalost angličtiny do praxe s lidmi ze zahraničí na téma doprava. Od mnohých jsme dostali malou pozornost a odcházeli domů s dobrým pocitem. Skrz časově omezení jsme si nestihli všechno prohlédnout. Nejvíce mě však zaujal stánek Žilinské univerzity, kde nám rektor i se svou asistentkou sdělili veškeré informace, co se studia týče. Pokud bude příležitost, ráda bych dala této vysoké škole prostor jako budoucímu studiu po VOŠ Trivis. Děkuji, že jsem mohla být součástí.

Adam

Konference byla zajímavá hlavně prezentace na začátku. Jako další zajímavou věc  považuji rozhovor o vahách na auta jak za pohybu, tak z místa.

Marek

Dobrý den. Konference byla zajímavá, hlavně jsem nečekal účast tolika zemí a to mě překvapilo. Každý si tam mohl něco zajímavého najít, i když to třeba není zrovna téma, na které by cílil. Myslím si, že ten menší výlet pomohl i naší třídě s tím se seznámit lépe poznat a skamarádit. Takže výlet hodnotím kladně.